Šifrování moderních telefonů ztěžuje práci detektivům
Šifrování moderních telefonů s Androidem ztěžuje práci detektivům, dešifrují se hůře než iPhony
Šifrování dat na mobilních zařízeních chrání soukromí uživatele, ne vždy je to ale žádoucí. Nejen hackeři, ale třeba také policie a vyšetřovací orgány nemají z tohoto způsobu zabezpečení radost. V telefonech zadržených se totiž často skrývá cela řada usvědčujících důkazů.
Americká vláda se proto nyní snaží vyvíjet tlak na společnosti (mezi něž patří např. Apple), aby v rámci šifrování vytvořily jakási zadní vrátka právě pro potřeby donucovacích orgánů. Kromě možných důkazů se v mobilních telefonech obviněných může skrývat celá řada dalších důležitých informací (např. kontakty na komplice). To vše přitom může hrát rozhodující roli u soudu.
Přestože je zřejmé, že pokud by byl takový přístup umožněn, mohlo by to velmi pomoci, na druhou stranu se ozývají i kritické hlasy, které argumentují zejména tím, že s touto výjimkou by celé šifrování ztratilo smysl.
Apple odmítá na plánu spolupracovat
Společnost Apple (a mnoho dalších) však odmítla na zmíněném plánu spolupracovat. Vláda si proto musela poradit sama a data z telefonů dešifruje s pomocí společnosti Cellebrite. Detektiv Rex Kiser, který provádí forenzní vyšetření pro policejní oddělení Fort Worth, k tomu uvádí: „Před rokem jsme se nemohli dostat do iPhonů, ale bez problémů jsme se dostali do všech zařízení s Androidem. Teď se naopak nemůžeme dostat do většiny Androidů.“.
Cellebrite k dešifrování používá speciální nástroj, který umí zpřístupnit data všech zařízení od iPhone po iPhone X. Lze takto získat data, jakými jsou GPS záznamy, přijaté i odeslané zprávy, protokoly hovorů, kontakty, nebo dokonce data z konkrétních aplikací, jakými jsou například Instagram, Twitter či LinkedIn. Stejný nástroj je ale krátký na šifrování zařízení s Androidem (např. při dešifrování modelů Google Pixel 2 nebo Samsung Galaxy S9 jej bylo možné použít pouze v omezené míře a pro Huawei P20 Pro jej nebylo možné použít vůbec). Kiser se dokonce domnívá, že velké společnosti stále pečlivěji šifrují své operační systémy schválně pod rouškou ochrany soukromí zákazníků.
Přesto to ale neznamená, že nejnovější smartphony s Androidem nelze dešifrovat. Ačkoli na ně nástroj Cellebrite nestačí, lze se k potřebným datům dostat i jinou – přestože časově náročnější – cestou.