Operátoři loni poskytli přes čtvrt milionu údajů
V roce 2017 předali mobilní operátoři oprávněným orgánům provozní a lokalizační údaje v celkem 253 380 případech, což je o téměř pětinu více než v roce 2016. Informoval o tom Český telekomunikační úřad na základě sběru dat. Operátoři je zasílají souhrnně na základě zákona o elektronických komunikacích.
Ve srovnání s rokem 2016 tak počet případů, v nichž operátoři požadované údaje poskytli, vzrostl loni o necelých 40 tisíc - v roce 2016 operátoři předali provozní a lokalizační údaje ve veřejných mobilních sítích v celkem 214 522 případech. Úřad přitom původně informoval o 472 522 případech, tedy o dvojnásobném nárůstu oproti roku 2015. Před pár dny nicméně jeden z operátorů úřad informoval, že předal chybná data.
Údaje o počtu případů v rámci pevné sítě či IP telefonie pak podle ČTÚ zůstaly loni na srovnatelné úrovni s rokem 2016. V případě veřejné pevné sítě došlo k jejich mírnému nárůstu, u IP telefonie naopak k mírnému poklesu.
Do statistiky se započítává každá operátorem vyřízená žádost. Úřad informuje, že na základě jedné žádosti mohou být přitom předávány informace o provozu mezi více telefonními čísly.
Podle ČTÚ se nicméně počty vyřízených žádostí vzhledem k odlišné metodice vykazování údajů neshodují s počtem vyšetřovaných trestných činů. A to i proto, že oprávněný orgán se může v rámci jedné trestní věci obrátit na více provozovatelů - taková žádost se pak započítává do výkazu každého operátora, u kterého si vyšetřovatelé údaje vyžádali. Stejný (zvyšující) vliv na statistiku má i požadavek na výpis z buňky. Ten podle úřadu musí být totiž z technických důvodů pro potřeby poskytovatelů rozdělen do samostatných žádostí po maximálně tříhodinových časových intervalech.
Nutno zmínit, že výkaz operátorů neobsahuje informace o odposleších a o záznamu obsahu přenášených sdělení.
„Konkrétnější statistiky jsou zveřejňovány v Analýze o odposleších a záznamu telekomunikačního provozu, kterou zveřejňuje každoročně ministerstvo vnitra,“ dodal Český telekomunikační úřad.