Zmizelé Agáty řešili poslanci
Nákup několika speciálních odposlouchávacích zařízení musel vysvětlovat ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) před sněmovním bezpečnostním výborem. Ty byly pořízeny civilní rozvědkou, která za ně utratila okolo 90 milionů korun. V současné době se však neví, kde přístroje jsou a kdo je používá. Hamáček se pak dnes seznámí se závěrečnou zprávou kontroly hospodaření Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) a poté se rozhodne, jak bude dále postupovat. Výsledky kontroly jsou už nyní v rukou orgánů činných v trestním řízení.
Speciální odposlouchávací zařízení známé pod jménem Agáta nyní prověřuje sněmovní výbor pro bezpečnost. Problémem je nákup osmi až devíti odposlechů, které není možné dohledat. Výbor si tak předvolal samotného ministra vnitra a pověřeného ředitele ÚZSI Radka Musílka pro další informace.
„Vzhledem k probíhajícímu trestnímu řízení nám pan ministr ani zastupující ředitel některé informace objektivně sdělit nemohli. Skutečnosti, které nám sdělili, mají režimový charakter, takže je nesmíme sdělovat dál. Pan ministr se teprve dnes seznámí se závěrečnou zprávou o stavu na ÚZSI. To byl i důvod, proč se bod na výboru přerušil a budeme ho mít na programu i příště,“ řekla pro Echo24 členka výboru Jana Černochová (ODS).
Po schůzce nebyl sdílnější ani Jan Hamáček. „Podle toho, co v té zprávě bude, zvážím další postup. Nemohu komentovat ani nic naznačovat,“ řekl ministr vnitra. Podrobnější informace však přinesl Zdeněk Ondráček (KSČM), který jednání inicioval. „Informace, které jsme potřebovali získat a které by nenarušily trestní řízení, jsme od pana ministra vnitra i od pana pověřeného ředitele dostali,“ řekl Zdeněk Ondráček. Sám poté dodal, že se výsledky kontroly zabývají orgány činné v trestním řízení. Místopředseda výboru Pavel Žáček (ODS) pro deník Echo24 uvedl, že se samotná informace o nákupu neprojednávala. „Pokračovat budeme na jednání výboru v září,” řekl Pavel Žáček.